Jak zapobiec zawałowi?

Zawał mięśnia sercowego to wciąż wyzwanie dla współczesnej medycyny. Osób po zawale przybywa, a wielu lekarzy alarmuje, że zawał pojawia się u coraz młodszych osób. Tymczasem poprzez odpowiednie zachowanie oraz zmianę nawyków żywieniowych możemy skutecznie obniżyć ryzyko wystąpienia choroby. W jaki sposób można to osiągnąć? Jedną z najważniejszych, a zarazem najczęstszych przyczyn wystąpienia zawału jest choroba wieńcowa. Z kolei za rozwój tej choroby odpowiadają zmiany miażdżycowe.
Przeczytaj również: Ćwiczenia na stepie
Należy przy tym wspomnieć, że miażdżyca to coraz częściej problem ludzi młodych. Niewłaściwy styl życia doprowadza do tego, że zmiany miażdżycowe pojawiają się u osób, które nie ukończyły nawet dwudziestego roku życia. Rozwój miażdżycy zależy od stężenia cholesterolu we krwi. Wpływ na to ma kilka czynników. Jednym z najważniejszych jest dieta.
Przeczytaj również: Czy wiemy w jakim momencie pomoże nam ortopeda?
Wykazano, że osoby, które spożywają w nadmiarze tłuszcze zwierzęce, palące papierosy są bardziej narażone na rozwój miażdżycy oraz chorób serca. Z tego powodu skutecznym lekiem przeciwdziałającym tym dolegliwościom jest regularna aktywność fizyczna oraz zdrowa dieta. Wskazane jest także zaprzestanie palenia papierosów lub przynajmniej znaczne ograniczenie ilości wypalanych papierosów. W jaki sposób objawia się zawał serca? Dolegliwości są dość charakterystyczne. Do jednych z najbardziej typowych objawów zalicza się ból w okolicach klatki piersiowej, odczucie ucisku po lewej stronie ciała.
Przeczytaj również: Tenis stołowy
Warto pamiętać, że zawał serca wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.