Smartfon koszerny

O tym, że wynalazek jakim jest smartfon objął już swoim zasięgiem cały świat – nawet te najbardziej radykalne rejony – może świadczyć fakt, że ostatnio pojawił się na rynku izraelskim model określany jako Nexus 4. Otóż, okazuje się, że jest to wersja koszernego smartfona.

Co to dokładnie oznacza? Wspomniany Nexus 4 posiada swoistą modyfikację w postaci ograniczonej pod względem swoich możliwości przeglądarki. Sprzęt ten będzie jednak zapewniał sprawny dostęp do internetowej skrzynki pocztowej (e-mail), wiadomości w postaci SMS-ów, a także możliwość zarówno wykonywania, jak i odbierania połączeń telefonicznych.

Takie wymogi wynikają z wyjątkowej ortodoksyjności Żydów, którzy nie popierają większości nowoczesnych wynalazków, przypisując im narażanie ludzi na szokujące, zgubne i grzeszne treści. Chcąc jednak wejść w posiadanie koszernego smartfona, trzeba będzie otrzymać specjalne pozwolenie od rabina.

Warto przy tym zauważyć, że młodzi ludzie, a szczególnie studenci, raczej nie mają co liczyć na posiadanie takiego sprzętu, gdyż zdaniem starszych i będących u władzy, powinni się zająć przede wszystkim sprawami nauki.