Kontrolowane spożycie używek

Obecnie, w życiu wielu osób, bardzo ważną rolę odgrywają wszelkiego rodzaju używki. Stresująca praca, brak czasu na przyjemności w tygodniu – to wszystko skłania do szukania odskoczni od codziennych obowiązków, która pozwoliłaby przetrwać trudniejsze chwile.

Co więcej, niektóre substancje, takie jak chociażby kofeina, mają pomóc w koncentracji, dlatego też spożywa się je niejednokrotnie w zbyt dużych ilościach. Warto pamiętać, że alkohol i papierosy wyniszczają organizm.

Jeśli zbyt często spożywa się napoje wyskokowe, nie tylko dochodzi do uszkodzenia narządów wewnętrznych, ale i znacznie pogarsza się samopoczucie. Osoby, nadużywające alkoholu często są senne, rozkojarzone, odczuwają mocne bóle głowy, przez co nie mogą się skupić na swojej pracy.

Oczywiście, nie trzeba sobie odmawiać kieliszka dobrego wina, wypitego okazjonalnie do obiadu czy kolacji – pomaga ono bowiem na trawienie i nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Należy też uważać, pijąc duże ilości kawy.

Kofeina, zawarta w tym napoju, szkodzi, wypłukując z organizmu magnez i wapń. Jeśli nie uzupełnia się tych dwóch składników mineralnych, może dojść do znacznego pogorszenia się samopoczucia.