Jak zapobiec zawałowi?

Zawał mięśnia sercowego to wciąż wyzwanie dla współczesnej medycyny. Osób po zawale przybywa, a wielu lekarzy alarmuje, że zawał pojawia się u coraz młodszych osób. Tymczasem poprzez odpowiednie zachowanie oraz zmianę nawyków żywieniowych możemy skutecznie obniżyć ryzyko wystąpienia choroby. W jaki sposób można to osiągnąć? Jedną z najważniejszych, a zarazem najczęstszych przyczyn wystąpienia zawału jest choroba wieńcowa. Z kolei za rozwój tej choroby odpowiadają zmiany miażdżycowe.

Należy przy tym wspomnieć, że miażdżyca to coraz częściej problem ludzi młodych. Niewłaściwy styl życia doprowadza do tego, że zmiany miażdżycowe pojawiają się u osób, które nie ukończyły nawet dwudziestego roku życia. Rozwój miażdżycy zależy od stężenia cholesterolu we krwi. Wpływ na to ma kilka czynników. Jednym z najważniejszych jest dieta.

Wykazano, że osoby, które spożywają w nadmiarze tłuszcze zwierzęce, palące papierosy są bardziej narażone na rozwój miażdżycy oraz chorób serca. Z tego powodu skutecznym lekiem przeciwdziałającym tym dolegliwościom jest regularna aktywność fizyczna oraz zdrowa dieta. Wskazane jest także zaprzestanie palenia papierosów lub przynajmniej znaczne ograniczenie ilości wypalanych papierosów. W jaki sposób objawia się zawał serca? Dolegliwości są dość charakterystyczne. Do jednych z najbardziej typowych objawów zalicza się ból w okolicach klatki piersiowej, odczucie ucisku po lewej stronie ciała.

Warto pamiętać, że zawał serca wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.