Jak wzmocnić swoje serce?

Choroby serca stanowią niemalże plagę w wielu krajach rozwiniętych. Bez wątpienia do rozwoju tych chorób przyczynił się współczesny tryb życia. Obecnie wiele osób prowadzi siedzący tryb życia, który całkowicie różni się od życia naszych przodków. Znacząca różnica występuje nie tylko w sposobie odżywiania się, ale także i w poziomie aktywności fizycznej. Brak ruchu to poważne konsekwencje dla zdrowia. Niska aktywność fizyczna przyczynia się do nadwagi, otyłości, jak również wielu innych chorób.

Warto wspomnieć, że w niektórych krajach odsetek osób z chorobami serca jest znacznie niższy niż w przypadku Polski. Czym to jest spowodowane? Jednym z najważniejszych czynników jest właśnie aktywność fizyczna. Najlepszym tego przykładem są mieszkańcy Skandynawii. Skandynawowie w podeszłym wieku często charakteryzują się lepszą kondycją i sprawnością niż osoby w podobnym przedziale wiekowym, a nawet młodsze mieszkające w Polsce. Sport przeciwdziała lub znacznie ogranicza ryzyko wystąpienia licznych chorób. Każdy z nas, bez względu na wiek i stan zdrowia może rozpocząć uprawianie jakiejkolwiek aktywności fizycznej.

Warto przy tym wspomnieć, że nie muszą to być wyczerpujące ćwiczenia. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie ruch o umiarkowanej intensywności. Ponadto korzystne oddziaływanie sportu zaobserwujemy już nawet po spacerze. Z czasem możemy dołączyć także inne formy aktywności, jak np. jazda na rowerze czy pływanie. Aktywność fizyczną warto połączyć również ze zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietą.