Czy mamy swoje ulubione marki i modele?

Idziemy do sklepu, wybieramy określony produkt, płacimy i wychodzimy. Tak naprawdę zazwyczaj nawet nie zastanawiamy się nad tym, dlaczego wybraliśmy tą, a nie inną rzecz. Działamy niejako nieświadomie. Ewentualnie przy produkcie, który jest dużo droższy i wymaga sporych nakładów finansowych, może się okazać, że przeznaczymy trochę czasu na dokładne zastanowienie się i porównanie odpowiednich ofert. Może się jednak wówczas okazać, że jeśli tylko dokładnie przyjrzymy się naszym działaniom, to zauważymy, że pod uwagę bierzemy tylko modele, które wyszły spod ręki konkretnego producenta. Dlaczego tak jest?

Mamy swoich ulubieńców

Nawet jeśli wydaje nam się, że wcale tak nie jest, to jednak fakt jest taki, że wszyscy mamy swoich ulubieńców.

To oznacza, że przy zakupach o średniej wielkości, zbytnio się nie zastanawiamy nad tym, gdzie mamy szukać tego czego potrzebujemy. Podświadomie wiemy jakiej marce chcemy zaufać i u kogo chcemy szukać tego, czego potrzebujemy. Co najwyżej w przypadku elektroniki czy innych urządzeń, możemy poświęcić trochę czasu na porównanie różnych modeli, ale i tak będziemy się skupiać na ofercie przygotowanej tylko przez jednego producenta. Im lepsze mamy doświadczenia z przeszłości związane z daną marką, tym większa jest szansa na to, że przy kolejnych zakupach, mniej lub bardziej świadomie będziemy kierowali się właśnie ku produktom przez nią oferowanym. Skoro już raz zaspokoili nasze oczekiwania, to istnieje spora szansa na to, że uda im się to kolejny raz.

Czasami też modele

Fakt, że możemy być przywiązani do konkretnej marki raczej nas nie zaskakuje.

Zwłaszcza jeśli korzystamy z jej oferty od lat, mieliśmy już różne modele przez nią oferowane i nigdy się nie zawiedliśmy. Jednak może się okazać, że niektórzy ludzie są przywiązani nie tylko do określonej marki, ale nawet do określonego modelu. Problem jednak jest taki, że świat pędzi do przodu, pojawiają się nowe technologie i szybko może się okazać, że ten nasz model jest już przestarzały. Wówczas niektórzy faktycznie patrzą na inne propozycje, w obrębie danej marki albo i nie, ale są również tacy, którzy pozostają wierni danemu modelowi. Wybierają wówczas po prostu nowszą wersję danego modelu. Dzięki temu z jednej strony mają coś, co pozwala im mieć nadzieję, że dokonali dobrego wyboru, że nie będą żałowali, że mają coś dobrze znanego, a z drugiej mogą mieć poczucie, że jednak dysponują czymś całkiem nowym.

Wielu z nas ma swoje ulubione marki i modele. Z jednej strony daje to gwarancję dobrze zainwestowanych pieniędzy, z drugiej może też znacznie ułatwiać zakupy.